Новини

Процесорні водянки без можливості обслуговування дозволяють своїм покупцям вбити один пострілом двох зайців: використовувати улюблений «камінь» у далеко не штатному режимі та якомога швидше виводити нагріте повітря за межі ПК. А якщо пощастить, то охолоджувач ще й тихо працюватиме.

Мабуть, головною перевагою заводських систем водяного охолодження типу All-In-One є простота встановлення і відсутність необхідності обслуговування, крім періодичної чистки радіатора від пилу. Простіше кажучи, один раз поставив і радієш. Завдяки цьому подібні рішення мають дуже високу популярність у користувачів, а багато виробників представили свої варіації на цю тему. Намагаючись відповідати трендам і не відставати від інших брендів, Vinga пропонує на вітчизняному ринку дві моделі СВО – Vinga Sea і Vinga Typhoon зі 120-мм і 280-мм радіатором відповідно.

У нашу лабораторію потрапила молодша модель з цінником 1572 грн. ($57). Подивимося, на що вона спроможна і як виглядає на тлі конкурентів. За традицією почнемо нашу розповідь з розгляду детальних характеристик пристрою.

Специфікація

Модель

Vinga Sea

Підтримка процесорних роз'ємів

AMD Socket AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / AM4 / FM1 / FM2 / FM2+

Intel Socket LGA1156 / LGA1155 / LGA1150 / LGA1151 / LGA1366 / LGA2011 / LGA2011-v3

Заявлений TDP процесорів, Вт

150 (Intel) / 140 (AMD)

Матеріал основи

Мідь

Термоінтерфейс

Термопаста в шприці (1 г)

Радіатор

Матеріал

Алюміній

Розміри, мм

120 х 154 х 27

Водяний блок

Напруга живлення, В

12

Споживаний струм, А

0,25 ± 10%

Потужність, Вт

3

Швидкість роботи насоса, об/хв

2200 ± 10%

Роз'єм живлення

3-контактний

Габарити, мм

84 х 78 х 40 мм

Вентилятор

Кількість вентиляторів

1

Тип вальниці

Гідродинамічна

Час напрацювання на відмову, годин

50 000

Напруга живлення вентилятора, В

до 12

Споживаний струм, А

0,26

Енергоспоживання, Вт

3,12

Швидкість обертання, об/хв

900 – 1600 ± 10%

Рівень шуму, дБА

17,8 – 34,1

Максимальний повітряний потік, м3/год (CFM)

90,7 (53,4)

Статичний тиск, мм вод. ст.

4,08

Роз'єм живлення

4-контактний

Розміри вентилятора, мм

120 х 120 х 25

Гарантія, місяців

12

Сайт виробника

Vinga
Сторінка продукту 

Сторінка для покупки

Упаковка і комплект постачання

Система водяного охолодження упакована у відносно невелику картонну коробку з монохромним оформленням. На її гранях можна знайти не лише назву моделі, а й схематичне зображення пристрою, а також його детальну специфікацію.

Всередині кулер упакований у міцний лоток з пористого картону, а деякі його частини й усі супутні аксесуари обгорнуті індивідуальними пакетами.

До комплекту постачання Vinga Sea входить універсальна підсилювальна пластина, дві пари кріплень водоблока, набори стійок, гвинтів, шайб, гайок, шпильок і втулок, шприц сірої термопасти без розпізнавальних знаків (1 г) і покрокова інструкція зі складання та встановлення кулера.

Зовнішній вигляд і конструкція

Vinga Sea є системою водяного охолодження без можливості обслуговування зі стандартною схемою побудови, де радіатор з вентилятором з'єднаний гнучкими шлангами з водоблоком. При цьому компактна СВО вирізняється скромною вагою в 795 г, що знаходиться на одному рівні з багатьма середньоціновими баштовими кулерами.

Помпа в зборі з водоблоком складається з пластикового корпуса та металевої основи. Її габарити (84 х 78 х 40 мм) дозволяють не турбуватися за сумісність з масивними модулями ОЗП і радіаторами підсистеми живлення материнських плат. На глянсовій кришці помпи нанесено логотип Vinga зі спокійним синім підсвічуванням.

Для підключення використовується 34-см 3-контактний кабель без обплетення. Згідно з моніторингом, швидкість ротора помпи становить 2300 об/хв при 12 В, а енергоспоживання не перевищує 3 Вт. На жаль, час напрацювання даного механізму, як і його продуктивність, не вказується.

Два кутові фітинги з боку помпи мають поворотну конструкцію, що спрощує укладання шлангів всередині корпуса після встановлення водоблока на процесор. При цьому гофровані пластикові шланги без додаткового обплетення не перегинаються всередині системного блока. Їх довжина становить цілком стандартні для «заводських водянок» 330 мм.

В основі помпи знаходиться мідний водоблок без нікельованого покриття. Підошва площею 60 х 50 мм закріплена на десяти гвинтах типу Torx і закрита захисною плівкою. Вона доволі рівна й поцяткована дрібними слідами грубої шліфовки.

Розглянемо детальніше радіатор системи охолодження Vinga Sea: розсіювальна частина виконана з алюмінію, а кріпильна рама – сталева. Його фактичні розміри становлять 119 х 154 х 28 мм. Конструкція представлена 14 поздовжніми каналами для циркуляції холодоагенту, між якими впаяні численні ребра стрічкового типу: товщина перегородок становить 0,35 мм, а відстань між пластинами дорівнює в середньому 1,2 мм. Щільність ребер (FPI) становить 18 штук на дюйм. Усе пофарбовано в чорний колір.

На сталевій рамі теплообмінника з обох сторін є посадкові місця для одного 120-мм вентилятора.

Радіатор, як і помпа, оснащений нероз'ємними фітингами, на які напресовані шланги. Заправне місце запечатане наглухо.

 

Єдиний комплектний 120-мм вентилятор має чотириконтактне підключення до живлення та підтримує ШІМ-регулювання швидкості обертання. Шнур в обплетенні має довжину в 44 см. За даними моніторингу, діапазон його швидкостей становить 870 – 1630 об/хв. При цьому максимальний повітряний потік заявлений на рівні 53,4 CFM (90,7 м3/год), статичний тиск становить 4,08 мм вод. ст., а рівень шуму не повинен перевищувати 34,1 дБА. Номінальна напруга становить 12 В, а споживаний струм – 0,26 А. Таким чином, максимальна споживана потужність сягає 3,12 Вт. Застосовано гідродинамічну вальницю з заявленим терміном експлуатації в 50 000 годин або майже 6 років безперервної роботи. Крильчатка складається з дев'яти прозорих лопатей аеродинамічної форми, яка покликана зменшити турбулентність і, як наслідок, рівень шуму. У наявності підсвічування синього кольору.

Кріплення вентилятора до радіатора здійснюється за допомогою довгих комплектних гвинтів з хрестоподібною голівкою, а на кутах з обох сторін передбачені антивібраційні вставки. 

Процес встановлення

Систему охолодження Vinga Sea можна встановити на будь-яку материнську плату з відповідним процесорним роз'ємом AMD або Intel: Socket AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / AM4 / FM1 / FM2 / FM2+ і Socket LGA1156 / LGA1155 / LGA1150 / LGA1151 / LGA1366 / LGA2011 / LGA2011-v3 відповідно. Зверніть увагу, що в списку немає HEDT-платформ AMD Socket TR4 й Intel Socket LGA2066. Сама процедура детально описана в комплектному керівництві користувача q не повинна викликати жодних проблем. Дану дію продемонструємо на прикладі традиційних стендових платформ AMD Socket AM3+ й Intel Socket LGA1155.

У першому випадку потрібно вибрати відповідне кріплення водоблока. Далі розміщуємо обидві металеві пластини з боків основи та фіксуємо кожну двома гвинтами.

Слідом беремо металеву підсилювальну пластину, перевертаємо її на себе стороною з написом AMD і встановлюємо шпильки в потрібні отвори з фіксацією, а зверху нанизуємо пластикові шайби.

Тепер монтуємо отриману конструкцію на материнську плату. З лицьового боку нанизуємо пластикові втулки.

Перед встановленням водоблока на CPU бажано закріпити радіатор СВО в корпус ПК і перевірити, чи вистачає довжини шлангів. У нашому випадку Vinga Sea була легко розміщена разом з вентилятором на задній стінці корпуса Enermax Hoplite ECA 3220 і орієнтована на видування повітря з системи. Для цього ми скористалися гвинтами з комплекту постачаня.

Слідом наносимо тонким шаром термопасту на кришку процесора та поміщаємо зверху водоблок, водночас не забувши зняти захисну плівку з основи. Потім навхрест по черзі затягуємо гайки з накатаною голівкою. Для надійнішого притискання можна скористатися викруткою, але головне не перестаратися.

Завершальною дією є підключення вентилятора й помпи до відповідних роз'ємів на системній платі.

 

У випадку з платформою на базі процесора компанії Intel використовується аналогічний алгоритм, але при цьому доведеться дзеркально перевернути підсилювальну пластину й скористатися іншим набором кріплення водоблока. Також можна змінити й послідовність робіт.

Універсальний чорний колір і м'яке синє підсвічування Vinga Sea дозволяють гармонійно вписатися кулеру в будь-яку систему і стати її прикрасою.

Тестування

Для тестування системи водяного охолодження використовувалося таке обладнання:

Процесори

AMD Phenom II X6 1100T @ 4,0 ГГц, 1,4 В (Socket AM3+, 3,3 ГГц, L3 6 МБ)

Intel Core i5-2500K @ 4,5 ГГц, 1,44 В (Socket LGA1155, 3,3 ГГц, L3 6 МБ)

Материнські плати

ASUS SABERTOOTH 990FX (AMD 990FX, Socket AM3+, DDR3, ATX)

ASUS P8P67 (Intel P67, Socket LGA1155, DDR3, ATX)

Оперативна пам’ять

2 х 1024 МБ DDR3-1333 TwinMOS 9DRTBKZ8-TATP

Відеокарта

AMD Radeon HD 6950 (2 ГБ GDDR5)

Жорсткий диск

Samsung HD080HJ (80 ГБ, 7200 об/хв, 8 МБ, SATA 3 Гбіт/с)

Блок живлення

Seasonic X-760 (SS-760KM), 120-мм вентилятор

Корпус

be quiet! Dark Base Pro 900, (2 х 140-мм і 1 х 120-мм вентилятори)

Термопаста

akasa AK-460 pro-grade (3,3 Вт/м·K, -45…+200°C)

Незважаючи на компактні розміри, Vinga Sea справляється з відведенням тепла від розігнаних до значних 4 – 4,5ГГц багатоядерних стендових процесорів. За рівнем ефективності вона цілком порівнянна з баштовими кулерами типу GELID Antarctica або MSI Core Frozr L, а також СВО Enermax Liqtech 120X і Cooler Master MASTERLIQUID LITE 120. Дітище Cooler Master виходить уперед виключно завдяки швидшому комплектному вентилятору.

Нагадаємо, що режим повного завантаження (Full load) передбачає максимальне використання всіх ядер процесора. Тому в реальних умовах, де навантаження має змінний характер (наприклад, в іграх), можна сміливо розраховувати на нижчі температурні показники.

Тестування Vinga Sea на 300-Вт нагрівальному стенді показує залежність, близьку до лінійної, що зумовлено невеликою площею розсіювання радіатора. Отже, використання вентилятора навіть при невисокій частоті дозволить ефективно відводити тепло від процесора.

Напруга живлення, В

Швидкість обертання лопатей, об/хв

Рівень шуму

5

870

Безшумно

6

1040

Безшумно

7

1170

Майже безшумно

8

1280

Дуже тихо

9

1390

Тихо

10

1480

Тихо

11

1560

Нижче середнього, слабо виділяється

12

1630

Нижче середнього

Також варто відзначити, що незважаючи на постійне функціонування помпи при напрузі 12 В, вона залишається майже безшумної в роботі. Тобто навіть у тихій обстановці вона абсолютно не відволікає від того, що відбувається на екрані. Те ж саме стосується рівня шуму вентилятора, який навіть на максимальній швидкості залишається цілком комфортним для експлуатації на постійній основі. А щоб домогтися практично повної тиші, достатньо триматися в діапазоні 1390-1560 об/хв, при цьому не доведеться жертвувати максимальним розгоном.

Висновки

Ось і підійшло до завершення наше знайомство з системою водяного охолодження Vinga Sea без можливості обслуговування. Для початку варто сказати, що «перший млинець» вийшов далеко не глевкий. Посудіть самі: при ціні 1572 грн ($57) − це одна з найдоступніших СВО на даний момент на нашому ринку. При цьому вона може запропонувати компактні габарити, симпатичний зовнішній вигляд з використанням синього підсвічування, високу якість виконання та довговічні компоненти, тихий і доволі продуктивний штатний вентилятор з підтримкою ШІМ-регулювання в широких межах, а також хорошу сумісність з народними платформами й простоту встановлення.

Так, щодо ефективності «Море» поступається повітряним бестселерам зі 120-мм вентиляторами, але при цьому може на рівних змагатися з дорожчими односекційними «водянками» від іменитих виробників. На практиці кулер впорається з добре розігнаними масовими 4-6-ядерними процесорами від AMD й Intel, при дуже тихому акустичному тлі. А завдяки скромним масогабаритам маємо відмінну сумісність з більшістю стандартних корпусів, у тому числі навіть з деякими HTPC, які мають хоча б одне посадкове місце під 120-мм вентилятор.

Простіше кажучи, якщо стоїть завдання забезпечити належне охолодження в умовах обмеженого простору або просто хочеться прикрасити свою систему й заодно спробувати недорогу «воду», Vinga Sea виглядає непоганим придбанням.

Переваги:

приємний зовнішній вигляд; хороша ефективність навіть на знижених швидкостях роботи; сумісність з більшістю актуальних і деякими застарілими платформами; застосування якісного вентилятора з широким діапазоном робочих швидкостей і синім підсвічуванням; хороша сумісність з габаритними комплектуючими в системі; простота встановлення; доступна ціна.

Особливості:

кулер не сумісний з HEDT-платформами AMD Socket TR4 й Intel Socket LGA2066.

Автор: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 
Переклад: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Висловлюємо подяку компанії BRAIN Computers, офіційному представникові Vinga, за наданий для тестування кулер.

Висловлюємо подяку компаніям AMD, ASUS, Enermax, Noctua, Sea Sonic Electronics і TwinMOS Technologies за надане для тестового стенда обладнання.

Ми вже неодноразово відзначали, що ціновий діапазон від $30 до $35 є найбільш насиченим різноманітними комп'ютерними корпусами під брендом Vinga. Один із них – Vinga CS303B, з яким нам і належить познайомитися ближче в поточному огляді.

Однак від протестованих нами раніше побратимів по модельному ряду новинка все ж помітно відрізняється. По-перше, це компактний Mini Tower, призначений для плат формату microATX і Mini-ITX з максимум чотирма слотами розширення. По-друге, тут вже встановлено джерело живлення від Vinga. Але як при цьому вдалося зберегти настільки доступний цінник? Давайте дізнаємося.

Специфікація

Модель

Vinga CS303B

Типорозмір корпуса

Mini Tower

Підтримка форм-факторів материнських плат

microATX / Mini-ITX

Колір

Чорний

Відсіки

Зовнішні

1 х 5,25”

Внутрішні

3 х 3,5”

2 х 2,5”

Слоти для карт розширення

4

Максимальна довжина відеокарти (в дужках − власні вимірювання)

320 мм (340 мм)

Максимальна висота процесорного кулера (в дужках − власні вимірювання)

– (154 мм)

Роз'єми

1 x USB 3.0

1 x USB 2.0

2 х аудіопорти

Можливість встановити вентилятори

На передній панелі

1 х 120-мм / 92-мм / 80-мм

На тиловій панелі

1 х 120-мм / 80-мм

Блок живлення

Vinga PSU-400A-F3

Матеріали

Передня панель

Пластик

Шасі

Сталь завтовшки 0,5 мм

Боковини

Сталь завтовшки 0,55 мм

Розміри корпуса (в дужках − власні вимірювання)

370 x 350 x 180 мм

(365 х 415 х 182 мм)

Вага

4,5 кг

Сайт виробника

Vinga
Сторінка продукту

Сторінка для покупки

Упаковка і комплект постачання

Проста картонна коробка з короткою таблицею специфікації добре виконує свою безпосередню функцію − збереження пристрою при транспортуванні.

Всередині упаковки ми виявили низку корисних компонентів, які стануть у нагоді в процесі складання:

набір гвинтів і стійок для встановлення материнської плати; набір гвинтів для фіксації блока живлення і накопичувачів; мережевий кабель живлення; системний динамік; стяжки для дротів.

Зовнішній вигляд

 

Хоча корпус Vinga CS303B в першу чергу претендує на роль у складі офісного системника, його зовнішній вигляд може стати прикрасою будь-якого приміщення. Фактура під шліфований метал виглядає не лише красиво, але й дорого. Однак сліди від пальців залишити тут буде нескладно, втім, як і прибрати.

Компонування передньої панелі передбачає монтаж одного 5,25-дюймового пристрою, хоча офіційний сайт і упаковка наполягають на наявності двох посадкових місць такого формату. Проте й одиничного відсіку вистачить для простенького сучасного ПК. Прикривається він відкидною кришкою після натискання кнопки на боковині – доволі елегантний спосіб заховати навіть старенький оптичний привід.

У ролі звичних елементів передньої панелі виступають кнопки ввімкнення та перезавантаження (на верхній грані), пара LED-індикаторів, два 3,5-мм аудіопорти, а також по одному USB 3.0 і USB 2.0. Приємно бачити тут хоча б один інтерфейс USB третьої ревізії, а ще один не менш радісний сюрприз очікує нас на іншій стороні дроту, але про це розповімо нижче.

І все ж бюджетний підхід дає про себе знати в дрібницях: неоднорідність пластику навколо інтерфейсів, а також кути корпуса, що виступають за межі передньої панелі. Втім, для настільки доступного рішення це можна пробачити.

 

Тильна панель, пофарбована лише шаром грунтовки, також нагадує про ціновий сегмент пристрою. Та нехай – і її, і аналогічного кольору шасі мало хто побачить.

До нас на тестування давненько вже не потрапляли корпуси з верхнім розташуванням блока живлення, але це не означає, що таких вже немає в продажу. Vinga CS303B має саме таке компонування. Ширина пристрою в 182 мм дозволяє встановити ззаду 120-мм пропелер, хоча також передбачені отвори для 80-мм рішення. Наявність у продажу пропелерів з діаметром 92 мм тут чомусь не враховувалася, але за бажання вмілі руки зможуть компенсувати цю обставину.

Внизу знаходяться чотири слоти розширення з одноразовими заглушками – звичний бюджетний підхід.

Як і в будь-якому іншому корпусі з верхнім розташуванням джерела живлення, нижня панель Vinga CS303B дуже проста. Ближче до кутів розміщені круглі пластикові ніжки заввишки 15 мм з 1,4-мм гумовими прокладками, покликаними захистити поверхню та звести до мінімуму вібрації від системника.

Верхня панель така ж непримітна. Зате на ній можна зберігати книги, папки з документами й інші речі, що займають місце на столі, на підлозі, в холодильнику тощо.

Обидві боковини є майже аналогічними листами сталі й пофарбовані в чорний колір виключно з лицьового боку. Відмінність полягає лише в наявності на лівій з них низки отворів, призначених для циркуляції повітря. З огляду на те, що передня панель майже не продувається, вони все ж повинні внести свій вклад у внутрішній мікроклімат ПК.

Невелику товщину панелей (0,55 мм) дещо компенсує наявність ребер жорсткості. Кріплення боковин здійснюється за допомогою гвинтів з фігурними голівками, а демонтуються вони звичним зсувом до тильної частини.

Внутрішня будова

У Vinga CS303B можна зустріти як елементи простеньких офісних системників десятирічної давності, так і риси цілком сучасних корпусів. Анахронізмом можна назвати стійку для накопичувачів, наявність якої, проте, позитивно впливає на жорсткість конструкції. Більш того, вона закінчується на рівні слотів розширення, дозволяючи встановити довгі відеокарти.
Загалом новинка розрахована на застосування компактних материнських плат форматів microATX і Mini-ITX з максимум чотирма слотами розширення.

Навіть якщо всередину даного корпуса ви захочете встановити великий процесорний кулер (всяке може бути), виріз на піддоні дозволить виконати дану процедуру без зняття системної плати. А ось близькість боковини змушує лише мріяти про приховане укладанні дротів. 

 

Стійка розрахована на встановлення двох 5,25-дюймових пристроїв, але, нагадаємо, що сама передня панель дозволить використовувати лише нижній відсік. Безпосередньо під ним є три посадкових місця для жорстких дисків, що кріпляться за допомогою комплектних гвинтів. При використанні microATX-плати їх монтаж і підключення для зручності найкраще здійснювати в останню чергу. Більш того, нижче розміщені два місця для встановлення SSD – це дуже приємна несподіванка для недорогого корпуса. Один накопичувач можна розташувати в нижній частині стійки, а другий – під нею, на піддоні.

Поруч з твердотілим носієм можна поселити 120, 92 або 80-мм вентилятор, що направляє прохолодне повітря всередину корпуса. При цьому врахуйте, що отвір для його надходження є лише на нижній грані передньої панелі. Нагадаємо, що співпрацюватиме з переднім пропелером тильний 120-мм або 80-мм, який виводить нагріте повітря за межі корпуса. Правда, купувати всі ці компоненти власнику новинки доведеться окремо.

Модель

Vinga PSU-400A-F3

Тип

ATX12V

Максимальна потужність, Вт

400

Потужність по каналу +12В, Вт

264

Потужність по каналу +5В, Вт

75

Потужність по каналу +3,3В, Вт

49,5

Кількість ліній +12В

1

Виходи, А

+3,3В

15

+5В

15

+12В

22

-12В

0,5

+5Vsb (чергова лінія живлення)

2

Вхідна напруга, В

200 – 240

Частота, Гц

50 – 60

Вхідний струм, А

4

ККД, %

Не зазначено

Сертифікований 80 PLUS

Ні

Метод компенсації коефіцієнта потужності

Не зазначено

Коефіцієнт потужності (PF), %

Не зазначено

PCIe-роз'ємів

Ні

Модульний

Ні

Розміри вентилятора, мм

120 х 120 х 25

Тип вальниці вентилятора

Не зазначено

Захисти

OPP, OVP, SCP

Розміри, мм

140 х 150 х 86

Сайт виробника

Vinga
Сторінка продукту

Сторінка для придбання

Комплектний блок живлення Vinga PSU-400A-F3 в роздробі коштує всього $15. Сам виробник зазначає, що даний пристрій призначений для систем офісного рівня, що підтверджують показники на етикетці. Так, максимальна потужність джерела дорівнює 400 Вт, а це дуже близько до сумарних показників усіх ліній живлення (404,5 Вт). Якщо ж говорити про найбільш затребуваний канал +12В, то його потужність дорівнює 264 Вт, тобто всього 66% від максимального значення. Враховуючи це, ми також радимо використовувати дане джерело виключно в складі системи без дискретного відеоадаптера або з рішенням початкового рівня, яке не вимагає підключення кабелю живлення PCIe. Тим більше додаткових конекторів тут усього чотири: по парі SATA і PATA.

 

Нарешті, ми підійшли до процесу складання. У схожих недорогих корпусах труднощі можуть виникнути як через обмежений простір, що посилюється наявністю незнімної стійки, так і через низьку якість обробки. Усе це в наявності у Vinga CS303B. І якщо перший момент просто вимагає більше часу й терпіння, то другий також змушує запастися йодом, бинтом і пластиром. З позитивного відзначимо гарну підгонку деталей, відсутність щілин і вібрацій під час роботи.  

Що стосується сумісності компонентів, то, згідно з нашими вимірюваннями, довжина відеокарти може сягати цілих 340 мм. Правда врахуйте, що потужна модель навряд чи зможе тут добре охолоджуватися, а якийсь енергоефективний відеоадаптер цілком підійде. Більш того, місця вистачить також для 154-мм баштового кулера, якщо в такому виникне необхідність.

Кабелі, що йдуть від передньої панелі, мають достатню довжину. Приємним бонусом стала подвійна колодка інтерфейсу USB 3.0, що дозволить при відсутності такого на материнській платі задіяти роз'єм як USB 2.0.

Найменування

Довжина, см

USB 3.0 + USB 2.0

55

USB 2.0

55

HD Audio

55

Кнопки та індикатори

65

Тестування

Процесор

Intel Core i7-4770K (Socket LGA1150, 3,5 ГГц, L3 8 МБ)

Кулер

Noctua NH-L9x65 (with L.N.A.)

Материнська плата

ECS Z97I-DRONE (Mini-ITX, Socket LGA1150)

Оперативна пам’ять

2 x 4 ГБ DDR3-2400 TwinMOS TwiSTER 9DHCGN4B-HAWP

Відеокарта

ASUS GeForce GTX 980 MATRIX PLATINUM 4GB GDDR5

SSD-накопичувач

SSD KINGMAX SME35 Xvalue

Блок живлення

Seasonic X-560 Gold (SS-560KM Active PFC, ATX, 560W)

Термопаста

Noctua NT-H1

Оскільки ми тестуємо далеко не офісну систему з потужною дискретною відеокартою, то всередину Vinga CS303B була встановлена парочка вентиляторів Noctua NF-F12 PWM на вдув і видув (1500 об/хв), і замінено блок живлення на стендовий Seasonic X-560 Gold.

Діаграма «All System Load» відображає нагрівання компонентів після 30 хвилин 3DMark Fire Strike у режимі Ultra (роздільність 4K). А режим «System Component Burn» демонструє температури при навантаженні додатками AIDA64 (Stress CPU і FPU) і MSI Kombustor протягом 15 хвилин.
Звичайно ж, малоймовірно, що хтось збиратиме таку потужну систему на основі корпуса Vinga CS303B. Однак нам було дуже цікаво дізнатися, як у такому разіу поведеться новинка – з вентиляторами і без них. Повністю без пропелерів наш процесор нагрівався до 98°C, а з ними його температура не перевищувала 75°C. Незважаючи на суцільну передню панель, вентилятори відразу ж дали про себе знати помітним зниженням температур процесора й відеокарти, так що власникам дискретної графіки безперечно варто запастися хоча б тильним пропелером. У такому режимі новинка не настільки помітно відстає від габаритніших Middle Tower-корпусів, які побували в нас раніше, хоча дещо підвищене нагрівання відеокарти все ж є.

Підсумки

Орієнтовно за $30-35 можна купити блок живлення початкового рівня або сучасний Middle Tower-корпус або…корпус Vinga CS303B з попередньо встановленим джерелом живлення. Та чи доцільна така подвійна економія?

Для складання офісного або невибагливого домашнього системника новинка цілком підійде. Більш того, багатьом навіть сподобається така прикраса робочого місця. Всередині компактного корпуса поміститься материнська плата формату microATX або Mini-ITX, оптичний привід, до трьох 3,5" і пара 2,5" носіїв. Кількість накопичувачів загалом буде обмежена можливостями блока живлення – не забувайте про наявність усього чотирьох роз'ємів для підключення периферії. Відеокарту встановити також можна, причому доволі довгу. Однак у такому разі доведеться використовувати потужніше джерело й додатково подбати про вентиляцію, що зведе всю економію нанівець.

У підсумку розглядати Vinga CS303B як кандидата на придбання ми радимо всім охочим зібрати простенький комп'ютер з мінімумом накопичувачів і без необхідності в апгрейді найближчі кілька років. Усім іншим прописано покопатися в гаманці в пошуку коштів на відчутно дорожчі складові. 

Переваги:

елегантний дизайн під шліфований метал; можливість встановлення одного 5,25" пристрою, трьох 3,5" і пари 2,5" накопичувачів; підтримка 320-мм відеокарт і 154-мм процесорних кулерів; можливість монтажу пари пропелерів з діаметром до 120 мм; порт USB 3.0 на передній панелі з додатковою колодкою для підключення до роз'єма USB 2.0.

Особливості:

повна відсутність попередньо встановлених вентиляторів; комплектного БЖ буде недостатньо для встановлення відеокарти з додатковим живленням.

Недоліки:

у процесі складання можна порізатися об необроблені краї.

Автор: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 
Переклад: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Висловлюємо подяку компанії BRAIN Computers, офіційному представникові Vinga, за наданий для тестування корпус.

Висловлюємо подяку компаніям ASUS, Intel, Noctua, Sea Sonic Electronics і TwinMOS Technologies за надане для тестового стенда обладнання.

Ми вже встигли познайомитися з телевізорами, корпусами, блоками живлення, мультимедійними плеєрами, периферією і мережевим обладнанням торгової марки Vinga, хоча це далеко не повний список її продуктів. Проте всі вони надають цікавий набір можливостей за дуже привабливу ціну, що цілком логічно для молодого бренду, який намагається захопити свою нішу на ринку.

Але якщо ми відкриємо розділ мережевих пристроїв на офіційному сайті, то побачимо, що найдорожчим в її арсеналі є маршрутизатор Vinga WR-N300U High Power. Його вартість становить 1299 грн ($49), хоча він належить до класу N300. Для порівняння: Vinga WR-AC1200 Long Range класу AC1200 коштує 899 грн ($34), а Vinga WR-N300 Long Range класу N300 – 399 грн ($15). Відразу ж виникає питання: за що ми переплачуємо? Зараз у всьому розберемося.

Специфікація

Модель

Vinga WR-N300U High Power (WR-N300U-HP)

Тип

Бездротовий маршрутизатор

Клас пристрою

N300

Стандарти бездротового зв'язку

IEEE 802.11b/g/n

Підтримка частотних діапазонів

2,4 ГГц

Максимальна пропускна спроможність

до 300 Мбіт/с

Антени

3 х зовнішні знімні

Потужність бездротового передавача

до 500 мВт

Ключовий контролер

MediaTek MT7620A

Об'єм оперативної пам'яті

128 МБ

Об'єм постійної пам'яті

8 МБ

Зовнішні інтерфейси

4 x RJ45 (LAN, 10/100 Мбіт/с)
1 х RJ45 (WAN, 10/100 Мбіт/с)
1 x USB 2.0

Захист бездротової мережі

64 / 128-бит WEP, WPA / WPA2

Режими роботи

Маршрутизатор, точка доступу, підсилювач сигналу

Розміри

220 х 150 х 45 мм

Маса

280 г

Сайт виробника

Vinga

Сторінка пристрою

Vinga WR-N300U High Power

Сторінка для придбання

Vinga WR-N300U High Power

Упаковка і комплект постачання

Дизайн та інформаційне наповнення упаковки Vinga WR-N300U High Power відповідає вже знайомому нам за іншими моделями зразкові: барвиста поліграфія й детальні технічні характеристики на місці, що дозволить покупцеві провести перше знайомство з пристроєм.

Усередині всі компоненти укладені у форму зі спіненого поліпропілену, тому за збереження під час транспортування турбуватися не варто. Комплект постачання містить керівництво користувача, зовнішній блок живлення S12B23-120A100-04 (вхід: 100 – 240 В при 50/60 Гц, вихід: 1,2 В при 1 А), три знімні антени й кабель Ethernet.

Зовнішній вигляд і апаратна платформа

Виглядає маршрутизатор Vinga WR-N300U High Power вельми стильно й харизматично, нагадуючи потужні гоночні автомобілі. А поєднання чорного матового пластику й глянсових вставок лише підсилюють агресивність дизайну. Але при цьому вони доволі добре збирають пил й відбитки пальців.

Ближче до переднього краю розташовані LED-індикатори активності. Вони горять різними кольорами, значно підвищуючи інформативність, але й не відволікають від роботи. Усі індикатори підписані або мають зрозумілу піктограму, тому проблем з ідентифікацією виникнути не повинно.

На тильному боці знаходяться три отвори для підключення зовнішніх знімних антен, перемикач потужності, один WAN- і чотири LAN-порти RJ45 класу Fast Ethernet (з пропускною спроможністю до 100 Мбіт/с) для підключення інтернет-кабелю та інших  дротових пристроїв, один порт USB 2.0, роз'єм DC In для блока живлення та суміщена кнопка «RST/WPS».

Головна особливість пристрою полягає саме в перемикачі потужності передавача бездротового сигналу. Стандартний показник становить 100 мВт, що відповідає положенню «X1». При переході до «Х2» потужність збільшується до 250 мВт, а в «Х3» – до 500 мВт. Це дозволяє поліпшити радіус покриття Wi-Fi-мережі й забезпечити відмінну стабільність каналу зв'язку навіть при високому рівні завад, наприклад, при наявності багатьох інших мереж або екранованих перетинок. Але тут варто нагадати, що без спеціальної ліцензії в нашій країні законодавчо заборонено використовувати пристрої з передавачем сильнішим 100 мВт. Тобто маршрутизатори Vinga надають технічну можливість посилення сигналу, але вся відповідальність за її активацію лягає на плечі користувача.

Бічні сторони мають вентиляційні отвори для поліпшення температурного режиму всередині пристрою.

На нижньому боці можна помітити ніжки з гумовими насадками, які трохи піднімають корпус для кращого кондиціонування повітря й оберігають поверхню столу від подряпин, отвори для настінного монтажу роутера та наліпка з технічною інформацією. Вона повідомляє веб-адресу сторінки налаштування й початкові логін і пароль для конфігурації маршрутизатора, які згодом наполегливо рекомендується змінити.

Основним обчислювальним вузлом у моделі Vinga WR-N300U High Power є мікросхема MediaTek MT7620A, яка накрита компактним радіатором. Вона відповідає за реалізацію й обслуговування дротових і бездротових інтерфейсів. Для зберігання налаштувань використовується флеш-пам'ять Winbond 25Q64JVSIQ з об'ємом 8 МБ.

Компонентів не багато, але радує використання надійніших твердотілих конденсаторів замість електролітичних. 

Налаштування роутера

Для початкової конфігурації маршрутизатора необхідно перейти у веб-браузері за адресою 192.168.1.1, вказати логін і пароль («admin» / «admin») і виконати кілька простих кроків за допомогою «Майстра налаштувань». При цьому потрібно вибрати режим роботи пристрою, задати пароль створеної мережі тощо.

Після початкової конфігурації ми потрапляємо в меню з ширшими налаштуваннями. У ньому можна переглянути поточний статус LAN- і WAN-підключень, ввімкнути або вимкнути підтримку протоколу IPv6, активувати або деактивувати функцію Tx Burst (той же підсилювач потужності передавача бездротового сигналу, лише в програмному вигляді), задати параметри безпеки, налаштувати роботу технології Green AP, реалізувати фільтрацію портів, IP або MAC-адрес, вибрати мову інтерфейсу або навіть завантажити файл з готовими налаштуваннями і багато іншого.

Загалом інтерфейс радує простотою, високою функціональністю й інформативністю. А з правого боку завжди є підказка про призначення того чи іншого пункту меню.

 

Тестування

Бездротовий маршрутизатор Vinga WR-N300U High Power був протестований у різних режимах передачі даних – у дротовій мережі, в бездротових мережах, а також з дротової в бездротові й назад. При цьому під час тестування були дотримані такі умови:

тестування маршрутизатора проходило в ідеальних умовах експлуатації бездротової мережі, на видаленні не більше двох метрів між пунктами; пропускна спроможність Wi-Fi-каналу замірялася на частоті 2,4 ГГц; пропускна спроможність дротового сегмента вимірювалася в умовах неекранованої крученої пари з пропускною спроможністю до 1000 Мбіт/с.

Порівняльне тестування роботи в режимі 802.11n на частоті 2,4 ГГц з використанням шифрування WPA2

Потік даних в обох напрямках

Потік даних від клієнта до маршрутизатора

Потік даних від маршрутизатора до клієнта

Порівнюватимемо отримані показники з моделлю Vinga WR-N300 Long Range, яка також належить до класу N300. Середня пропускна спроможність при передачі даних в обох напрямках перевищила 130 Мбіт/с, а максимальний показник майже сягнув 71 Мбіт/с. У внутрішнього конкурента середній показник виявився трохи нижчим (128 Мбіт/с), однак максимальний – помітно вищим (94 Мбіт/с).

Нагадаємо, що тут і надалі середній показник вираховується програмою як сума середніх значень обох потоків, а максимальний – як найбільший серед двох показників, тому не дивуйтеся, що середнє значення більше, ніж максимальне.

Порівняльне тестування швидкості проходження пакетів через LAN-інтерфейс для іншого LAN-клієнта

Потік даних в обох напрямках

Потік даних від клієнта до маршрутизатора

Середня пропускна спроможність при передачі інформації в обох напрямках склала майже 179 Мбіт/с, а максимальна – 93 Мбіт/с. Усе списується на обмеження портів Fast Ethernet з пропускною спроможністю до 100 Мбіт/с. Свого часу Vinga WR-N300 Long Range видала 169 і 95 Мбіт/с. Тобто в ідеальних умовах тестування відмінності між апаратною платформою не надто впливають на результати.

Порівняльне тестування швидкості проходження пакетів через NAT-службу маршрутизатора

Потік даних в обох напрямках

Потік даних від маршрутизатора до клієнта

Середня швидкість при передачі даних в обох напрямках склала 95 Мбіт/с, а максимальна – 49 Мбіт/с. У конкурента результати склали 95 і 75 Мбіт/с.

Порівняльне тестування швидкості читання/запису файлів за допомогою SAMBA-клієнта на підключений через роз'єм USB 2.0 зовнішній SSD-накопичувач

Читання з підключеного накопичувача

Запис на підключений накопичувач

Швидкість читання інформації перебувала на рівні 11,2 МБ/с, а запису – 3,94 МБ/с. Це звичні показники для інтерфейсу USB 2.0, які за необхідності дозволять організувати мережевий принтер або сховище даних.

Підсумки

Як було згадано на початку огляду, маршрутизатор Vinga WR-N300U High Power є вельми суперечливим продуктом. До сильних його сторін можна віднести привабливий дизайн, використання трьох потужних знімних антен і наявність порта USB 2.0 для підключення периферійних пристроїв або накопичувача.

Головною ж родзинкою виступає можливість посилення потужності передавача бездротового сигналу зі стандартних 100 мВт до 250 або 500 мВт. Для цього можна скористатися перемикачем на тильній панелі або відповідним пунктом у меню налаштувань. Потужніший передавач дозволить поліпшити радіус покриття Wi-Fi-мережі й забезпечить відмінну стабільність каналу зв'язку навіть при високому рівні завад, наприклад, при наявності багатьох інших мереж або екранованих перетинок у конструкції будівлі. Але в черговий раз нагадаємо, що без спеціальної ліцензії в нашій країні законодавчо заборонено використовувати пристрої з передавачем потужнішим за 100 мВт. Тобто активуючи цю опцію, ви чините на свій страх і ризик.
До слабких сторін Vinga WR-N300U High Power можна зарахувати використання портів RJ45 класу Fast Ethernet (до 100 Мбіт/с) і порівняно високу ціну на рівні 1299 грн ($49). При цьому в ідеальних умовах тестування ми не виявили відчутної переваги новинки над  доступнішим внутрішнім конкурентом класу N300.
У результаті роутер Vinga WR-N300U High Power буде цікавим у першу чергу через можливість посилення потужності передавача для реалізації якіснішого каналу зв'язку в складних умовах експлуатації. В інших випадках можна обмежитися й доступнішими моделями.
Переваги:

можливість посилення сигналу передавача до 500 мВт; стильний дизайн корпуса; якісна збірка; ручний і функціональний веб-інтерфейс для налаштування; підтримка протоколу IPv6; наявність інтерфейсу USB 2.0; наявність трьох потужних знімних зовнішніх антен для стабільного покриття; підтримка декількох режимів роботи; наявність брандмауера; підтримка функції Green AP для контролю за потужністю бездротового передавача.

Особливості:

використання портів Fast Ethernet; висока ціна.

Автор: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Переклад: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Висловлюємо подяку компанії BRAIN Computers, офіційному представникові Vinga, за наданий для тестування маршрутизатор.